Úno 292016
 

Dotaz:
Líbí se mi troubení na honech, rád bych to také zkusil. Nikdy jsem ale na žádný hudební nástroj nehrál. Nemám lesnici, ani borlici. Mám „hudební hluch“. Bude pro mne mít kurz smysl?

Odpověď:
Přesně pro Vás je kurz určen! Výuce začínajících trubačů se věnujeme již řadu let. Nemusíte umět na nic hrát, znát noty ani mít vlastní nástroj. Noty Vás naučíme, nástroj Vám půjčíme, „hudební hluch“ společně s Vámi překonáme. Jediné, bez čeho se neobejdete, je touha být muzikantem a chuť vzdělávat se.

Dotaz:
Kdo mě bude učit?

Odpověď:
Učit Vás budou zkušení lektoři hry na lovecké a klapkové nástroje, profesionální hudebníci z předních českých orchestrů a učitelé hudby. Všichni jsou středoškolsky a většinou i vysokoškolsky vzděláni ve svých hudebních a pedagogických oborech a všichni mají dlouholetou pedagogickou praxi ve výchově hudebníků.

Dotaz:
Mám si před kurzem koupit vlastní nástroj?

Odpověď:
Doporučujeme Vám počkat s koupí nástroje až na dobu po absolvování kurzu. Po absolvování kurzu budete mít již konkrétnější představu o tom, do jakého nástroje chcete investovat.

Dotaz:
Přijedu sám, nikoho nebudu znát,jak se začlením mezi trubače?

Odpověď:
Nemějte obavy, trubači jsou velmi přátelští a v našem veselém hudebním kolektivu si své místo bez problémů najdete, stejně, jako se to podařilo stovkám vašich předchůdců. Nehledě na to, většina výukových programů probíhá skupinově, a tak většinu času na kurzu nebudete sami.

Dotaz:
Rád bych přijel, ale chci s sebou vzít celou rodinu a máme také pejska. Má smysl je brát?

Odpověď:
Výuka je koncipována tak, abyste se mohli jak vzdělávat, tak rekreovat. Ti, kteří budou s troubením začínat, budou mít výuku dopoledne a navečer (souborová výuka) a tedy volné odpoledne. Ti, kteří jsou mezi hrajícími a rádi by trávili čas s rodinou, mají volné dopoledne (Hrající a Koncertní trubači). A ti, kteří chtějí stále hrát, protože se chtějí intenzivně vzdělávat, mohou troubit celý den- dopoledne Individuální výuka/Klapkové nástroje, odpoledne Hrající/Koncertní trubači. Se svými rodinami si můžete užít společenské večery a koncerty. Co se týká pejsků, ve škole při výuce nikomu nevadí, jen pozor, aby se jich v jedné místnosti nesešlo více a „netropili neplechu“. Na ubytování je třeba se individuálně domluvit.

Dotaz:
Kde se budu stravovat a kde budu bydlet?

Odpověď:
Ubytování a stravu si zajišťuje každý účastník sám. Chlum u Třeboně je známé rekreační středisko, zadejte si do internetového vyhledávače „ubytování v Chlumu u Třeboně“ a zobrazí se Vám nabídka řady možností, od kempu, přes penziony, po soukromé ubytovatele. Doporučujeme zvolit ubytování přímo v Chlumu u Třeboně. Okolní vesničky (Hamr, Staňkov, Klikov…..) nejsou sice daleko, ale musíte pak stále dojíždět.

Během kurzu bude fungovat školní jídelna jako restaurace. Každoročně nabízí solidní výběr jídel za přijatelné ceny. Mimo ni funguje v docházkové vzdálenosti několik dalších restaurací.

Dotaz:
Již troubím delší dobu, rád bych zkusil něco nového.

Odpověď:
Pokud již na lesnici nebo borlici hrajete a chcete udělat další krok, máte několik možností. Můžete si složit některou z Kategorizačních zkoušek, naučit se používat techniku krytých tónů (v programu Individuální výuka), nebo si zkuste hru na klapkové nástroje – lesní roh, trubku, baskřídlovku, nebo pozoun. Půjčíme Vám je a společně si zamuzicírujeme.

Dotaz:
Co jsou Kategorizační zkoušky?

Odpověď:
Kategorizační zkouška (dále jen „KZ“), která se skládá před odbornou tříčlennou komisí, potvrzuje úroveň dovedností trubače a schopnost předvést tyto dovednosti před veřejností. I. Stupeň ukáže, zda trubač umí zatroubit korektně deset nejpoužívanějších oficiálních skladeb určených pro český hon, tzv. Desatero, jehož autorem je prof. A. Dyk (např. Vítání, Začátek honu, Přestávka, Halali…). II. Stupeň je obtížnější, trubač musí zvládnout těžší skladby (například Úlovky hrané k poctě konkrétního kusu ulovené zvěři) a základy zpěvu a hudební teorie. Podrobnosti najdete na http://trubaci.cz/kategorizacni-zkousky/

Jako každoročně si můžete KZ na kurzu složit. Zkouška bude pořádána v pátek 12.8. od 17 hodin. Povinný předzkouškový seminář uspořádáme v pondělí 8.8. od 12 hodin. Obojí bude probíhat v budově ZŠ Chlum u Třeboně. Finanční úhrada úspěšně složené zkoušky je 200 Kč.